GAMART

Łuki gięte PE do wody

Zastosowanie łuków giętych powoduje zmniejszenie kosztów energetycznych z tytułu pompowania. Łuki gięte w przeciwieństwie do kolan segmentowych nie wymagają stosowania współczynników korygujących wytrzymałość ciśnieniową.

Zalety naszych łuków giętych:
» zwiększenie efektywności przepływu o 32%
» bardzo duży wybór średnic
» wysoka stabilność wymiarowa
» krótki czas oczekiwania na realizację
» możliwość wygięcia dowolnego kąta
» promień r ≈ 3,5d
» niskie straty ciśnienia
» zmniejszenie oporów przepływu
» łatwe zgrzewanie czołowe i elektrooporowe na długie odcinki proste


INFORMACJE:

Systemy zaopatrzenia w różne media w tym wodę, media przemysłowe, oraz odprowadzające np. kanalizację powinny być tak zaprojektowane, wykonane i eksploatowane, aby spełniały wymagane założenia w postaci przepływu odpowiedniej ilości, prędkości, oraz utrzymania właściwego ciśnienia cieczy. Powinny również zapewnić bezawaryjność pracy, oraz ekonomiczność przedsięwzięcia. Zmiana kierunku prowadzenia rur wykonywana jest za pomocą łączników (kształtek). W instalacjach i sieciach na różnego rodzaju rurociągach w zależności od sytuacji mogą wystąpić zakłócenia przepływu zwane turbulencjami. W takich urządzeniach, jak pompy, czy zawory w instalacjach dla cieczy, zakłócenia w przepływie mogą spowodować wystąpienie zjawiska kawitacji. Mamy wtedy do czynienia ze znacznym hałasem i drganiami, które mogą doprowadzić do mechanicznych uszkodzeń elementów sieci, lub instalacji, oraz urządzeń. Porządkowanie strumienia przepływających mediów jest jednym z najprostszych sposobów na wyeliminowanie turbulencji i uzyskanie przepływu laminarnego. Przy budowie sieci, czy instalacji wykonanych z polietylenu (PE) mają zastosowanie różnego rodzaju kształtki PE takie jak: tuleje, redukcje, trójniki, kolana i łuki. Stosowanie na rurociągach kolan, oraz łuków wykonywanych jako kształtki segmentowe na wskutek powstałych podczas zgrzewania tzw. wypływek, zakłócających warunki przepływu cieczy i zmniejszających przekrój przewodu, powoduje w znacznej mierze zwiększenia strat hydraulicznych wywołanych dodatkowymi oporami. Im większa ilość segmentów tym gorsze parametry hydrauliczne kształtki (spadki ciśnień). Ponadto powoduje to większe koszty na pokonanie oporów z tytułu zużycia energii na pompowanie.

Rozwiązaniem tego problemu są łuki w wersji giętej o szerokim zakresie średnic, wytrzymałości ciśnieniowej, kątach zgięcia i przeznaczeniu.

Z rur PE produkowane są wysokojakościowe łuki utrzymujące swój kształt. Łuki gięte można zgrzewać elektrooporowo i doczołowo. Są one produkowane z materiału dopuszczonego do przesyłania wody pitnej, co potwierdzone jest atestem sanitarnym dopuszczającym je do przesyłania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Gładka powierzchnia wewnętrzna kształtki, niezmienna średnica wewnętrzna pozwala na ograniczenie strat hydraulicznych .Konstrukcja kształtki zmniejsza ryzyko powstawania nieszczelności, oraz zjawisk eksfiltracji, czy infiltracji cieczy. Zastosowanie łuków giętych powoduje zmniejszenie kosztów energetycznych z tytułu pompowania. Łuki gięte w przeciwieństwie do kolan segmentowych nie wymagają stosowania współczynników korygujących wytrzymałość ciśnieniową.

 

Porównanie własności hydraulicznych - Zwiększenie efektywności o 32%

 

Straty miejscowe: 


ϱ (rho) – gęstość cieczy
V- prędkość przepływu
ζ (Zeta) – współczynnik strat miejscowych

  Łuk wtryskowy Łuk segmentowy Łuk gięty
       
Hydraulika dobra słaba bardzo dobra
Średnica ograniczony zakres szeroki zakres szeroki zakres
Kąt tylko 45°, 90° 11° - 90° 11° - 90°
Ciśnienie nominalne pełne ciśnienie obniżenie ciśnienia o 20% (zgodnie z PN-EN 12201-3) pełne ciśnienie
Uwagi nie zalecany dla średnic powyżej 110mm ryzyko odkładania się zanieczyszczeń, straty hydrauliczne brak redukcji ciśnienia

 Kształtki z polietylenu PE 100, Łuk gięty PE, Kolano PE do wody i kanalizacji SDR 11 (PN 16) i SDR 17 (PN 10) *

Deklarowany przez producenta promień gięcia r=3,5 D. Tolerancja kąta zgięcia dla łuków produkowanych z rur PE zgodnie z normą PN-EN 12201-3 + A1; 2013

* inny SDR na zapytanie
** inne wymiary i kąty na zapytanie

 

Sprawozdanie DRL_C014 

Raport uproszczony z badań DRL_C014